i premis Ciutat de Barcelona | enciclopèdia.cat
Gran enciclopèdia catalana

premis Ciutat de Barcelona

literatura lit
Premis creats per l’ajuntament de Barcelona el 1949 i que s’atorguen anualment a les millors obres de poesia catalana, novel·la, teatre, investigació, periodisme, cinema, etc, realitzats durant l’any anterior.

El lliurament tenia lloc el 26 de gener, en commemoració de l’entrada de les forces del general Franco a Barcelona, el 1939; el 1978, però, passaren a atorgar-se pel setembre.

Relació de guardonats

1985

Un dels últims vespres de Carnaval (espectacle)

Edicions Rosa Vara i Kenneth Noland (arts plàstiques)

Ricard Figueras (cinema)

José Cercos i Gabriel Bruncic Isaza (música)

Miquel Bauzà (narrativa en llengua catalana)

J.V. Foix (poesia en llengua catalana)

Anna M. Moix (narrativa en llengua castellana)

Juan Luis Panero (poesia en llengua castellana)

Recull de TVE, Joan J. Guillén, Josep Ramoneda i Joan Tudela (mitjans de comunicació)

Jesús Mestre (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

La Casa dels Velers, l’edifici Tallers de FECSA i l’edifici Codorniu (restauració de façanes)

Manuel de Solà Morales i Josep Roca i Clavera (investigació)

1986

la Fura dels Baus (arts escèniques)

Antoni Clavé Sanmartí (arts plàstiques)

Dragon Rapide (cinema)

Salvador Brotons i Albert Sardà (música)

Pere Calders (narrativa en llengua catalana)

Feliu Formosa (poesia en llengua catalana)

Eduardo Mendoza (narrativa en llengua castellana)

Carles Barral i Agesta (poesia en llengua castellana)

Núria Escur i Guinovart, Montserrat Minobis, Vicenç Sanclemente, Antoni Rodríguez Pujol i Arsenal de TV3 (mitjans de comunicació)

Pere Solà i Gussinyer (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Casa del carrer Aribau, 1 (restauració de façanes)

Antoni M. Badia i Margarit i Amadeo Foz i Tena (investigació )

1987

Companyia Cesc Gelabert-Lydia Azzopardi (arts escèniques)

Eduardo Chillida i Santiago Calatrava (arts plàstiques)

Agustí Villaronga (cinema)

Albert Llanas (música)

Vicenç Villatoro (narrativa en llengua catalana)

Miquel Martí Pol i Joan Brossa i Cuervo (poesia en llengua catalana)

Miguel Delibes (narrativa en llengua castellana)

Enrique Moreno (poesia en llengua castellana)

Francesc Burguet, Lluís Permanyer, Josep Cuní, Joan Barril i 30 minuts de TV3 (mitjans de comunicació)

Celia Cañellas Julià, Rosa Toran Belver, Ramon Grau, Jordi Serchs i Margarida Nadal (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

(arquitectura i urbanisme)

Fundació Enciclopèdia Catalana i Antoni Solanes (restauració de façanes)

desert (investigació )

1988

Dolly van Doll i la seva companyia (teatre)

Espai 13 (arts plàstiques)

Gerard Gormezano (cinema)

Alejandro Civilotti (música simfònica i de càmera)

Tete Montoliu (música moderna i jazz)

Jesús Moncada (narrativa en llengua catalana)

Pere Gimferrer (poesia en llengua catalana)

Manuel Vázquez Montalbán (narrativa en llengua castellana)

Gonzalo Santelices (poesia en llengua castellana)

Carles Sentís (mitjans de comunicació)

Xavier Tafunell (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Carles Bassó i Oscar Tusquets (restauració d’edificis)

José Luis Martí Tusquets i Miguel García Grau (investigació)

1989

Teatro Fronterizo (teatre)

Antoni Llena (arts plàstiques)

Vicente Aranda (cinema)

Carles Guinovart (música simfònica i de càmera)

Grup Gringos (música moderna i jazz)

Avel·lí Artís Gener (narrativa en llengua catalana)

Joan Teixidor (poesia en llengua catalana)

Javier Marías (narrativa en llengua castellana)

Enrique Badosa (poesia en llengua castellana)

Jordi Bordas i Eduard Martín de Pozuelo (mitjans de comunicació)

Joan Fuguet (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Albert Viaplana i Heliodoro Piñon (arquitectura i urbanisme)

Tusquets Diaz Associats (restauració d’edificis)

Maria Teresa Casasayas (investigació )

1990

Talleret de Salt de Josep Domènech (teatre)

Galeria Carles Taché (arts plàstiques)

José Luis Guerin (cinema)

M. Teresa Pelegri (música simfònica i de càmera)

la Fura dels Baus (música moderna i jazz)

Sabine Dahrendorf i Alfonso Ordoñez (dansa)

Miquel Angel Riera (narrativa en llengua catalana)

Narcís Comadira (poesia en llengua catalana)

Pedro Zarraluki (narrativa en llengua castellana)

José M. Valverde (poesia en llengua castellana)

Josep Pernau (premsa)

La Barberia (ràdio i televisió)

Santiago Hernández i Izal (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Arata Isozaki (arquitectura i urbanisme)

A. de Moragas i Spà i I. Sánchez-Hernando (restauració d’edificis)

Jordi Moliner i Antoni Poch (disseny d’interiors)

J.M. Paris i J. Rieradevall (tecnologia aplicada al medi ambient)

1991

Teatre Malic (teatre)

Angel Jové (arts plàstiques)

Mercè Pons (cinema)

Benet Casablancas i Domingo (música simfònica i de càmera)

Feliu Gasull i Altisent (música moderna i jazz)

Lanònima Imperial (dansa)

Antoni Marí i Muñoz (narrativa en llengua catalana)

Blai Bonet (poesia en llengua catalana)

José Luís Giménez-Frontín (narrativa en llengua castellana)

Cristina Peri i Rossi (poesia en llengua castellana)

Agustí Pons i Mir (premsa)

Sputnik Tv (ràdio i televisió)

Joan M. Thomás i Andreu (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Enric Miralles Moya i Carme Pinos Desplat (arquitectura i urbanisme)

Pedro López Iñigo i Josep M. Julià Capdevila (restauració d’edificis)

Estudi d’Arquitectura Joan Pascual (disseny d’interiors)

Dep. d’Infrastructura del Transport i Territori de la UPC (tecnologia aplicada al medi ambient)

Editorial Gustau Gili (projecció internacional)

1992

Carme Serrallonga (arts escèniques)

Rebecca Horn (arts plàstiques)

Marc Recha (audiovisuals)

Orquestra de Cambra del Teatre Lliure (música)

Francesc Parcerisas (literatura en llengua catalana)

Rosa Chacel (literatura en llengua castellana)

Ràdio Olímpica (mitjans de comunicació)

Francesc Bonamusa i Joan Serrallonga (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Norman Foster (arquitectura i urbanisme)

Rosa M. Escorihuela, Adolf Tobeña i Albert Fernández (investigació científica)

Ramon Pallàs, Javier Rosell, Pere Riu i Albert Lozano (investigació tecnològica)

Fura dels Baus (projecció internacional)

1993

Àngels Margarit (arts escèniques)

Exposició Joan Miró 1893 - 1993 (arts plàstiques)

Miquel Navarro (audiovisuals)

Carles Santos (música)

Quim Monzó (literatura en llengua catalana)

Rafael Sánchez Ferlosio (literatura en llengua castellana)

Lorenzo Gomis Sanahuja (mitjans de comunicació)

Soledad Bengoechea (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Helio Piñón i Albert Viaplana (arquitectura i urbanisme)

David Jou, José Casas-Vázquez i Georgy Lebon (investigació científica)

Centre Europeu de Paral·lelisme de Barcelona (investigació tecnològica)

Any Miró (projecció internacional)

1994

Pallassos sense fronteres (arts escèniques)

Línia d’exposicions de fotografia de la Fundació “la Caixa” (arts plàstiques)

Laura Palmés, Miquel Angel Martín i i Jaume Vilalta (audiovisuals)

Cicle Tradicionàrius de l’Associació Cultural Tram (música)

(traducció en llengua catalana)

Miquel de Palol Montañola (literatura en llengua catalana)

Eugenio Trias Sagnier i Anna M. Moix i Meseguer (literatura en llengua castellana)

Jaume Perich (mitjans de comunicació)

Inst. Batxillerat Barri Besós i Manuel Risques (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Esteve Bonell i Costa i Josep M. Gil (arquitectura i urbanisme)

Grup de Recerca Genètica i Molecular de l’Institut de Recerca Oncològica IRO (investigació científica)

Institut de Recerca i Tecnologia Agroalimentària i Llavors Fitó (investigació tecnològica)

Joan Massagué Soler (projecció internacional)

1995

La Porta Associació de Dansa Independent de Barcelona (arts escèniques)

Antoni Miralda (arts plàstiques)

Edicions Albert Moraleda (música)

Mònica Zgustova (traducció en llengua catalana)

Biel Mesquida (literatura en llengua catalana)

Ana M. Matute i José Agustín Goytisolo (literatura en llengua castellana)

La Farola (mitjans de comunicació)

Eliseu Toscas i Santamans (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Josep Llinàs (arquitectura i urbanisme)

Josep M. Antón i Roger Villanueva (investigació científica)

Centre Nacional de Microelectrònica (investigació tecnològica)

Organitzacions no-governamentals i voluntaris solidaris amb Bòsnia (projecció internacional)

1996

Joan Ollé (arts escèniques)

Humberto Rivas (arts plàstiques)

Joaquim Jordà (audiovisuals)

Mayte Martín i Ginesa Ortega (música)

Margarida Castells, Dolors Cinca i Jaume Creus (traducció en llengua catalana)

Jaume Cabré (literatura en llengua catalana)

Esther Tusquets i Álvaro Pombo (literatura en llengua castellana)

Miquel Garcia, Paulí Subirà, Ferran Prat, Joe Peire iMiquel Ferreres (mitjans de comunicació)

Mercedes Arroyo i Jesús Portavella (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Esteve Bonell, Josep Gil, Jordi Garcés i Enric Sòria (arquitectura i urbanisme)

Juan I. Esteban, Jordi Gómez, Maria Martell, Beatriz Cabot, Josep Quer, Joan Camps, Antonio González, Teresa Tero, Andrés Moya, Rafael Esteban i Jaime Guardia (investigació científica)

Josep Amat, Alícia Casals i Enric Laporte (investigació tecnològica)

Carles Santos (projecció internacional)

1997

Ramon Oller (arts escèniques)

Antoni Abad (arts plàstiques)

Rosa Vergés (audiovisuals)

Lluís Llach (música)

Manuel Balasch (traducció en llengua catalana)

Julià de Jòdar (literatura en llengua catalana)

Arcadi Espada (literatura en llengua castellana)

Josep Martí Gómez i Joan de Sagarra (mitjans de comunicació)

Roser Solà i Montserrat (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Cristian Cirici i Carles Bassó (arquitectura i urbanisme)

Departament de Bioquímica i Biologia molecular de la Universitat de Barcelona (investigació científica)

Empresa GTD Ingenieria de Sistemas y Software Industrial, S.A (investigació tecnològica)

Detectiu Pepe Carvalho (Manuel Vázquez Montalbán) (projecció internacional)

1998

Mario Gas (arts escèniques)

Antoni Tàpies (arts plàstiques)

Isabel Coixet (audiovisuals)

Joan Guinjoan (música)

Annie Bats i Ramon Lladó (traducció en llengua catalana)

Màrius Serra (literatura en llengua catalana)

Javier Fernández de Castro (literatura en llengua castellana)

Arturo San Agustín (mitjans de comunicació)

Joaquim Coll i Amargós (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Josep Llinàs (arquitectura i urbanisme)

F. Xavier Avilés (investigació científica)

Carles Puente, Jordi Romeu i Àngel Cardama (investigació tecnològica)

Oriol Bohigas (projecció internacional)

1999

Yvette Vigatà (arts escèniques)

Luís Gordillo (arts plàstiques)

Josep Anton Pérez Giner, Joaquim Jordà, Núria Villazán (audiovisuals)

Maricarmen Palma (música)

Anna Rubió i Jersy Slawomirski (traducció en llengua catalana)

Josep Maria Ruíz Simón (literatura en llengua catalana)

Rosa Regas (literatura en llengua castellana)

Vicent Partal (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Carles Francino (mitjans de comunicació en ràdio i TV)

Stéphane Michonneau (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

(eduació)

Carles Ferrater, Josep Lluís Canosa, Bet Figueras (arquitectura i urbanisme)

Rafel Simó, Carles Pedrós-Alió i Joan Grimalt (investigació científica)

Rogelio Areal Guerra (investigació tecnològica)

Barcelona Multimèdia (multimèdia)

Martí Guixé, Ana Mir, Emili Padrós, Martín Azúa, Anna Bujons i Meritxell Duran (disseny)

Gran Teatre del Liceu (projecció internacional)

2000

Manel Barceló (arts escèniques)

Zush (arts plàstiques)

Marta Esteban i Cesc Gay (audiovisuals)

Barcelona 216 (música)

Francesc Parcerisas (traducció en llengua catalana)

Miquel Batllori (literatura en llengua catalana)

Enrique Vila-Matas (literatura en llengua castellana)

Ramon Besa (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Miquel Giménez (mitjans de comunicació en ràdio i TV)

Ferran Aisa (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Josep Martorell, Oriol Bohigas i David Mackay, de l’estudi MBM (arquitectura i urbanisme)

Josep Maria Paredes (investigació científica)

avier Bará, Adriano Campos, Ignasi Corbella, Núria Duffo, Francesc Torres i Mercè Vall-llosera (investigació tecnològica)

en.red.ando (multimèdia)

Juan Montenegro (disseny)

Alicia de Larrocha (projecció internacional)

2001

Pepe Rubianes (arts escèniques)

Frederic Amat (arts plàstiques)

José Luis Guerín (audiovisuals)

Joan Albert Amargòs (música)

Mikel de Epalza (traducció en llengua catalana)

Jordi Coca (literatura en llengua catalana)

Javier Cercas (literatura en llengua castellana)

Xavier Batalla (mitjans de comunicació en premsa escrita)

La Marató de TV3 (mitjans de comunicació en ràdio i TV)

Pere Ortí Gosr (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Josep Llinàs (arquitectura i urbanisme)

Salome Prat (investigació científica)

Jordi Aguiló, Joan Llibre i José Luís Pomar (investigació tecnològica)

Vicente Guallart (multimèdia)

America Sanchez (disseny)

Francesc Vendrell (projecció internacional)

2002

Sergi Belbel (arts escèniques)

Toni Serra (arts plàstiques)

Carles Balagué (audiovisuals)

Ricard Robles, Enric Palau i Sergi Caballero (música)

Salvador Oliva (traducció en llengua catalana)

Màrius Sampere (literatura en llengua catalana)

Núria Amat (literatura en llengua castellana)

Agustí Fancelli (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Júlia Otero (mitjans de comunicació en ràdio i TV)

Marició Janué (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Ventura Valcarce (arquitectura i urbanisme)

Roderic Guigó (investigació científica)

Jorge Suit, Miquel de Riera, Eugenio Oñate, Ramón Ribó i Enrique Escolano (investigació tecnològica)

Juan Insua i Júlia Schulz-Dornburg (disseny)

Valentí Fuster (projecció internacional)

2003

Hermann Bonín (arts escèniques)

Joan Hernández Pijoan (arts plàstiques)

Manel Barrios (audiovisuals)

Miguel Poveda (música)

Xavier Pàmies (traducció en llengua catalana)

Imma Monsó (literatura en llengua catalana)

Justo Navarro (literatura en llengua castellana)

Antonio Franco (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Andreu Buenafuente (mitjans de comunicació en ràdio i TV)

Anna Monjo (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Josep Llinàs (arquitectura i urbanisme)

Ricard Solé i Ramon Ferrer (investigació científica)

Josep Samitier, Manel Puig-Vidal, Carole Rossi i Ignasi Garcia Marcel·lí Antúnez (multimèdia)

James Henry Mann i Editorial Gustavo Gili (disseny)

Ferran Adrià (projecció internacional)

2004

Lluïsa Cunillé (arts escèniques)

Jordi Cortés i Damià Muñoz (dansa)

Francesc Abad (arts plàstiques)

Jaume Figueras (audiovisuals)

Maria del Mar Bonet (música)

Narcís Comadira (traducció en llengua catalana)

Dolors Miquel (literatura en llengua catalana)

Roberto Bolaño (literatura en llengua castellana)

Romà Gubern (assaig)

Juan José Navarro Arisa (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Joan Barril (mitjans de comunicació en ràdio)

Josep Mulet i Alba Casals-Potrony (mitjans de comunicació en televisió)

Joan Fuster Sobrepere (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

José Antonio Martínez Lapeña i Elias Torres Tur (arquitectura i urbanisme)

Pedro Alonso (investigació científica)

Raimon Jané, Jordi Solà, Pere Artís, José Antonio Fiz i Josep Morera (investigació tecnològica)

Ramon Folch (multimèdia)

Rafael Cáceres i Antoni Roselló (disseny)

ESADE i IESE (projecció internacional)

2005

Anna Lizaran (arts escèniques)

Cesc Gelabert, Lydia Azzopardi i Pascal Comelade (dansa)

Joan Colom (arts plàstiques)

Isabel Coixet (audiovisuals)

Quartet Casals (música)

Albert Nolla (traducció en llengua catalana)

Jordi Sarsanedas (literatura en llengua catalana)

Álvaro Pombo (literatura en llengua castellana)

Ramón Andrés (assaig)

Enric Juliana (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Toni Soler, Francesc Novell i Manel Lucas (mitjans de comunicació en ràdio)

Escola Excel·lent, capítol del programa Gran Angular de Televisió Espanyola a Catalunya (mitjans de comunicació en televisió)

Albert Garcia Espuche (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Isabel Ribera (eduació)

EMBT, Arquitectes Associats (arquitectura i urbanisme)

Luis Alberto Pérez Jurado (investigació científica)

Josep Maria Guilemany, Javier Fernández i Joan-Ramon Miguel (investigació tecnològica)

Xavier Serra i Bram de Jong (multimèdia)

Estudi Summa (disseny)

Frederic Edelmann (projecció internacional)

2006

Javier Daulte (arts escèniques)

Marta Carrasco (dansa)

Pedro G. Romero (arts plàstiques)

Manuel Huerga (audiovisuals)

Jordi Pujol Baulenas (música)

Joan Sellent (traducció en llengua catalana)

Sergi Pàmies (literatura en llengua catalana)

Eduardo Lago (literatura en llengua castellana)

José Enrique Ruiz-Domènech (assaig)

Fèlix Martínez, Nando García i Joan Manuel Baliellas (mitjans de comunicació en premsa escrita)

iCat FM (mitjans de comunicació en ràdio)

Mònica Terribas (mitjans de comunicació en televisió)

Xavier Domènech (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Mª Dolors Bonal, Ester Bonal i Àngels Roger (eduació)

Jaime Coll i Judith Leclerc (arquitectura i urbanisme)

Albert Pol (investigació científica)

Maria Pau Ginebra, Josep Anton Planell, Conrad Aparicio, Elisabeth Engel i Damien Lacroix (investigació tecnològica)

Pep Torres (multimèdia)

Josep Bohigas, Francesc Pla i Iñaki Baquero, de l’estudi BOPBA Arquitectura (disseny)

Parc de Recerca Biomèdica de Barcelona (projecció internacional)

2007

Ramon Madaula (arts escèniques)

Israel Galván (dansa)

Consuelo Bautista (arts plàstiques)

Pere Portavella (audiovisuals)

Joan Garriga (música)

Jordi Llovet (traducció en llengua catalana)

Pere Rovira (literatura en llengua catalana)

José Corredor-Matheos (literatura en llengua castellana)

Maria Josep Balsach (assaig)

Toni Batllori (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Manel Borrell (mitjans de comunicació en ràdio)

Telemonegal de Barcelona Televisió (mitjans de comunicació en televisió)

Victor Hurtado Cuevas (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Teresa Serra (eduació)

Josep Miàs (arquitectura i urbanisme)

Carles Lalueza-Fox (investigació científica)

Sergi Jordà, Günter Geiger, Marcos Alonso i Martín Kaltenbrunnerdel (multimèdia)

Base Desing Studio (disseny)

ACTAR, Ramón Prat (projecció internacional)

2008

Vicky Peña (arts escèniques)

Germana Civera (dansa)

Nancy Spero (arts plàstiques)

Roser Aguilar (audiovisuals)

Raúl Fernández Refree (música)

Vicente Alonso (traducció en llengua catalana)

Joan Francesc Mira (literatura en llengua catalana)

Cristina Fernández Cuba (literatura en llengua castellana)

Julià Guillamon (assaig)

Juan Villoro (mitjans de comunicació en premsa escrita)

Gaspar Hernández (mitjans de comunicació en ràdio)

30 minuts de TV3 (mitjans de comunicació en televisió)

Gloria Soler i Cristina Gatell (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Luisa Casas Rojas (eduació)

Conjunt urbà del Campus audiovisual (arquitectura i urbanisme)

Raúl Méndez (investigació científica)

Scytl Secure Electronic Voting S.A (investigació tecnològica)

Rosa Sánchez i Alain Baumann [KònicThtr] (multimèdia)

Estudi LAGRANJA (disseny)

Estudi Miralles-Tagliabue (projecció internacional)

2009

Blai Mateu (teatre)

Toni Mira (dansa)

Joan Rabascal (arts visuals)

Claudio Zulián (audiovisuals)

Agustí Fernández (música)

Josep Rius Camps i Jenny read Heimerdinger (traducció en llengua catalana)

Francesc Serés (literatura en llengua catalana)

Antonio Gamoneda (literatura en llengua castellana)

Enric González (mitjans de comunicació)

Albert Garcia Espuche (premi Agustí Duran i Sanpere d’Història de Barcelona)

Escola El Sagrer (eduació)

BAAS Arquitectes (disseny, arquitectura i urbanisme)

Luis Serrano i Pubull (ciències naturals)Josep Maria Muñoz (ciències humanes i socials)

Novarama Technology SL (investigació tecnològica)

Advances Music (projecció internacional)

Llegir més...