i Premis Nacionals de Cultura | enciclopèdia.cat

OBRES

OBRES

Divulgació científica
Estadístiques
Gran enciclopèdia catalana

Premis Nacionals de Cultura

institucions de cultura inst cult
Guardó que atorga anualment la Generalitat de Catalunya des de 1982 a persones o entitats per les aportacions o activitats més rellevants en cadascun dels respectius àmbits culturals, desenvolupades durant l’any anterior.

Descripció

Són continuadors dels premis que la Generalitat patrocinà entre els anys 1932 i 1938, i són la distinció oficial més important en l'àmbit de la cultura a Catalunya. Des del 2009 el Consell Nacional de la Cultura i de les Arts (CoNCA) és l'ens que concedeix els Premis Nacionals. El jurat és format per una vintena de personalitats dels diversos camps de la cultura. El nombre d'àmbits als quals correspon cadascún dels premis ha anat variant al llarg dels anys.

L’abril de 2013 el govern de la Generalitat de Catalunya aprovà un decret pel qual es modificaven els Premis Nacionals de Cultura: hom en reduïa el nombre a un màxim de deu i sense categories prèvies i, per la seva banda, el jurat passava a ser el plenari del CoNCA. Hom introduïa també la possibilitat de revocar un premi, per causes justificades.

Relació de guardonats

1995

Joan Perucho (literatura)

Josep M.Espinàs (periodisme)

Joan Coromines (lingüística)

Antoni Tàpies (arts plàstiques)

Joan Guinjoan (música)

La Cubana (teatre)

Ventura Pons (cinema)

José de Udaeta (dansa)

Arcadi Pla (patrimoni cultural)

1996

Col·legi de periodistes Antoni Miralda i Antoni Muntadas (arts plàstiques)

Josep Palau i Fabre (literatura)

Ramon Oller (dansa)

Institut d’Estudis Catalans (foment de l’ús de la llengua catalana)

Marta Esteban (cinema)

Josep Perarnau (patrimoni cultural)

Montserrat Torrent (música)

Mario Gas (teatre)

Tram (cultura popular)

1997

Albert Jané (periodisme)

Jaume Plensa (arts plàstiques)

Pere Gimferrer (literatura)

Companyia Gelabert/ Azzopardi (dansa)

Joaquim Maria Puyal (foment de l’ús de la llengua catalana)

Antoni Llorens (cinema)

Francisco Javier Asarta/ Robert Brufau/ Raquel Lacuesta (patrimoni cultural)

Xavier Montsalvatge (música)

Rodolf Sirera (teatre)

Josep Massot i Muntaner (cultura popular)

1998

Carles Sentís (periodisme)

Leopold Pomés (arts plàstiques)

Miquel Martí i Pol (literatura)

Maria Rovira (dansa)

El Periódico (foment de l’ús de la llengua catalana)

Josep Joan Bigas Luna (cinema)

Joan Rodon (patrimoni cultural)

Anna Ricci (música)

Joan Brossa (teatre)

SOLC (cultura popular)

1999

Eliseu Climent (periodisme)

Miquel Barceló (arts plàstiques)

Jordi-Pere Cerdà (literatura)

Àngels Margarit (dansa)

SEAT (foment de l’ús de la llengua catalana)

Josep Lluís Guerín (cinema)

Lluís Clotet/ Ignacio Paricio (patrimoni cultural)

Joaquim Homs (música)

Ricard Salvat (teatre)

Museu del Joguet (cultura popular)

Roser Capdevila (audiovisual)

2000

Sergi Belbel (teatre)

Quim Monzó (literatura)

Xavier Valls (arts plàsttiques)

Equip d’arquitectes del Liceu (patrimoni cultural)

Lanònima Imperial (dansa)

Francesc Escribano i Joan Úbeda (periodisme)

Agrupació de Colles de Geganters de Catalunya (cultura popular)

Caprabo (foment de l’ús de la llengua catalana)

Joaquim Jordà (cine i audiovisual)

Josep Maria Mestres Quadreny (música)

2001

Enric Miralles i Benedetta Tagliabue (patrimoni cultural)

Carles Santos (teatre)

Josep Soler (música)

Tony Catany (arts plàstiques)

Antoni Bassas (periodisme)

Carme Riera (literatura)

Catherine Allard (dansa)

Agustí Villaronga (cinema)

RAC 1 i Ona Catalana (foment de l’us de la llengua catalana)

Federació Sardanista de Catalunya (cultura popular)

2002

Eulàlia Valldosera (arts visuals)

Marc Recha (cinema)

Agrupament d’Esbarts Dansaires (cultura popular)

Companyia Mal Pelo (dansa)

Baltasar Porcel (literatura)

Joan Albert Amargós (música)

Secció Filològica de l’Institut d’Estudis Catalans (patrimoni cultural)

Montse Armengou i Ricard Bellis (periodisme)

Diari Avui (projecció social de la llengua catalana)

Feliu Formosa (teatre)

2003

Albert Ràfols Casamada (arts visuals)

Carles Bosch i Josep Maria Doménech (cinema)

Festival de Música de Cantonigròs (cultura popular)

Andrés Corchero (dansa)

Daniel Giralt Miracle (disseny)

Màrius Sampere (literatura)

Montserrat Caballé (música)

Museu Episcopal de Vic (patrimoni cultural)

Mònica Terribas (periodisme)

El 9 esportiu de Catalunya (projecció social de la llengua catalana)

Anna Lizaran (teatre)

2004

Joan Colom (arts visuals)

Isabel Coixet (cinema)

Artur Blasco (cultura popular)

Sol Picó (dansa)

FAD (disseny)

Emili Teixidor (literatura)

Alícia de la Rocha (música)

Manel Risques i Ricard Vinyes (patrimoni cultural)

Vilaweb (periodisme)

Enderrock (projecció social de la llengua catalana)

Josep Maria Pou (teatre)

2005

RCR Aranda, Pigem i Vilalta Arquitectes (arquitectura i espai públic)

Perejaume (arts visuals)

Col·lectiu Drac Màgic (audiovisual)

Jordi Balló (cinema)

Circ Cric (circ)

Moviment Popular per la Pau (cultura popular)

Marta Carrasco (dansa)

Editorial ACTAR (disseny)

Antoni Sala (literatura)

Toti Soler (música)

L’Avenç (patrimoni cultural)

Jorge Wagensberg (pensament i cultura científica)

Emilio Manzano (periodisme)

Softcatalà (projecció social de la llengua catalana)

Sal Beckett (teatre)

2006

Josep Antoni Llinàs (arquitectura i espai públic)

Antoni Abad (arts visuals)

Lala Gomà (audiovisual)

Marta Balletbó-Coll (cinema)

Rodó (circ)

Joan Soler Amigó (cultura popular)

La Caldera (dansa)

Pati Núñez (disseny)

Biel Mesquida (literatura)

Orfeó Català (música)

Museu del cinema de Girona (patrimoni cultural)

Anna Veiga (pensament i cultura científica)

Milagros Pérez Oliva (periodisme)

Escola Valenciana (projecció social de la llengua catalana)

Lluís Omar (teatre)

2007

Dani Freixes (arquitectura i espai públic)

Frederic Amat (arts visuals)

Manuel Barrios (audiovisual)

Cesc Gay (cinema)

Bet Miralta i Jordi Aspa (circ)

Coordinadora de Colles Castelleres (cultura popular)

Marta Almirall (dansa)

Martí Guxé (disseny)

Francesc Serés (literatura)

Benet Casablancas (música)

Coordinadora de Centres d’Estudis de Parla Catalana (patrimoni cultural)

Ricard Torrents (pensament i cultura científica)

Martí Domínguez (periodisme)

Associació de Juristes en Defensa de la Llengua Pròpia (projecció social de la llengua catalana)

Lluïsa Cunillé (teatre)

Josep Fontana (trajectòria Professional i Artística)

2008

Carme Pinós (arquitectura i espai públic)

Carlos Pazos (arts visuals)

Infos en Idiomes de Barcelona TV (audiovisual)

José González Morandi i Paco Toledo (cinema)

Maria Gallardo i Miquel Gallardo (còmic)

L’Era – Espai de Recursos Agroecològics de ManresaL’ERA (cultura popular)

Francesc Casadesús (dansa)

Nani Marquina (disseny)

Joan Margarit (literatura)

Antònia Font (música)

Patronat d’Estudis Osonencs (patrimoni cultural)

Mara Dierssen (pensament i cultura científica)

Josep Martí Gómez , Lluís Permanyer i Joan de Sagarra (ex aequo) (periodisme)

Plataforma per la llengua (projecció social de la llengua catalana)

Salvador Sunyer (teatre)

Montserrat Abelló i Moisè Broggi (ex aequo) (trajectòria professional i artística)

2009

Josep Quetglas (arquitectura i espai públic)

Francesc Torres (arts visuals)

ANIMAC (audiovisual)

Pere Portabella (cinema)

APCC (circ)

Guillem Cifré (còmic)

Bienve Moya (cultura popular)

Núria Font (dansa)

Enric Jardí (disseny)

Jaume Pòrtulas (literatura)

Jordi Savall (música)

Fundació Vila Casas (patrimoni cultural)

Eudald Carbonell (pensament i cultura científica)

Rosa Maria Calaf (periodisme)

Octavi Serret (projecció social de la llengua catalana)

Francesc Orella (teatre)

Josep Maria Castellet (trajectòria professional i artística)

2010

Esteve Bonell (arquitectura i espai públic)

Eugènia Balcells (arts visuals)

Perre Secorún (audiovisual)

Claudio Zulián (cinema)

Baró d’Evel Cirk Cie., Le sort du dedans (circ)

Antonio Altarriba i Kim (còmic)

Roser Ros (cultura popular)

Toni Mira (dansa)

Claret Serrahima (disseny)

Miquel de Palol (literatura)

Jordi Cervelló (música)

Albert Garcia Espuche (patrimoni cultural)

Joan Ignasi Cirac (pensament i cultura científica)

El Punt (projecció social de la llengua catalana)

Mercè Arànega (teatre)

Miguel Milá i Sagnier (trajectòria professional i artística)

2011

Joan Busquets (arquitectura i espai públic)

Joan Fontcuberta (arts visuals)

Mariona Omedes (audiovisual)

Jordi Cadena i Judith Colell (cinema)

Los Excéntricos (circ)

Alfonso López, Pepe Gálvez i Joan Mundet (còmic)

Llibreria Quera (cultura popular)

ApdC, Associació de Professionals de Dansa de Catalunya (dansa)

Mariscal (disseny)

Marta Pessarrodona (literatura)

Miquel Poveda (música)

David Balsells (patrimoni cultural)

Jordi Font Ferré (pensament i cultura científica)

Cavall Fort (projecció social de la llengua catalana)

Pere Arquillué (teatre)

Oriol Bohigas (trajectòria Professional i Artística)

2012

Josep Bunyesc (arquitectura i espai públic)

Àngels Ribé (arts visuals)

Franc Aleu (audiovisual)

Isaki Lacuesta (cinema)

Fira de circ al carrer de la Bisbal d’Empordà (circ)

Carme Solé Vendrell (còmic)

Jaume Ayats (cultura popular)

La porta, Associació de dansa independent de Barcelona (dansa)

Enric Satué (disseny)

Enric Casasses (literatura)

Festival Barnasants (música)

Museu etnogràfic de Ripoll (patrimoni cultural)

Valentí Fuster (pensament i cultura científica)

Òmnium Cultural (projecció social de la llengua catalana)

Carme Sansa (teatre)

Arnau Puig (trajectòria professional i artística)

2016

Josep M. Aragonès i Rosa Fusté

Lola Badia

Centre de Documentació del Patrimoni i la Memòria Carrutxa

Los Galindos

Joan Josep Guillén

Dani Karavan

Quartet Casals

Clara Segura

Antònia Vicens

Enrique Vila-Matas

2017

Josep Cots

Maria Espeus

Fundació Apel·les Fenosa

Joan Francesc Mira

Hèctor Parra

Raimon

Carles Santamaria

Secretariat de Corals Infantils de Catalunya

Albert Serra

Emma Vilarasau

Col·laboració: 
MPG
Data de revisió: 
2018-07-13
Llegir més...