Resultats de la cerca
Es mostren 2016 resultats
Pedro Cordero Martín
ARXIU FEDERACIÓ ESPORTIVA CATALANA DE PARALÍTICS CEREBRALS / XAVI DÍAZ
Altres esports
Jugador de boccia amb discapacitat física.
Tot i iniciar-se en l’atletisme i el ciclisme, canvià d’esport per passar-se a la boccia el 2001 En la Copa del Món aconseguí dues medalles d’argent per equips 2003, 2007 i una de bronze individual 2003 i 2010 L’any 2005 i 2009 obtingué un bronze en equips a l’Europeu Participà l’any 2008 en els Jocs Paralímpics de Pequín, on aconseguí una medalla de bronze i en els de Londres 2012
Núria Llacuna
Natació
Nedadora de natació sincronitzada.
Formada al Club Natació Catalunya, el 1960 s’incorporà a la Societat Atlètica Barcelona i el 1963 al Club Drink Fou campiona d’Espanya de solo 1959-64, duo 1960-64 i per equips 1960-64 El primer títol de duo l’aconseguí juntament amb Maria Lluïsa Virgili i la resta, amb Rosa Maria Julià Participà en diverses competicions internacionals i destacà en els Meetings Internacionals contra França i Alemanya del 1960, en què aconseguí diverses medalles d’or
Josep Miquel Garcia Messeguer
Hoquei sobre herba
Jugador d’hoquei sobre herba.
Jugà durant tota la seva trajectòria esportiva al Reial Club de Polo de Barcelona, club on es formà Amb el primer equip aconseguí nou Campionats de Catalunya 1972, 1974, 1975, 1977, 1978, 1979, 1981, 1983, 1984, set Copes del Rei 1974, 1976, 1979-83 i quatre Lligues 1977, 1980, 1981, 1982 Participà amb la selecció espanyola en dos Jocs Olímpics, Moscou 1980, on aconseguí la medalla d’argent, i Los Angeles 1984, on obtingué la vuitena posició
Hermínia Mata Saumell
Gimnàstica
Gimnasta especialitzada en gimnàstica rítmica.
Formada a l’Institut Maragall, fou una de les pioneres de la gimnàstica rítmica a Catalunya Formà part de la selecció estatal i aconseguí la medalla de bronze de conjunts en concurs complet al Campionat del Món 1975 L’any següent aconseguí la medalla de plata de conjunts al Torneig Internacional d’Alemanya Fou entrenadora de gimnastes com Marta Cantón i jutge internacional És professora de l’INEFC de Barcelona des dels primers anys de la dècada de 1980
Xavier Arnau Creus
Hoquei sobre herba
Jugador d’hoquei sobre herba.
Format a l’Atlètic Terrassa Hockey Club, debutà a la màxima categoria la temporada 1989-90 Guanyà cinc Lligues 1990, 1991, 1994, 1995, 1997, sis Copes del Rei 1990, 1991, 1992, 1994, 1995, 1997, una Copa d’Europa 1998 i dues Recopes d’Europa 1994, 2000 L’any 2000 fou fitxat pel Reial Club de Polo de Barcelona, amb el qual conquerí dues Lligues 2002, 2003, una Copa del Rei 2003 i una Copa d’Europa 2004 Gran golejador, aconseguí marcar 127 gols en 206 partits amb la selecció espanyola Guanyà la medalla d’argent als Jocs Olímpics d’Atlanta 1996 i participà en els Jocs de Barcelona…
Jesús Collado Alarcón
COMITÈ PARALÍMPIC ESPANYOL
Natació
Nedador amb discapacitat física.
En els Jocs Paralímpics de Sidney 2000, aconseguí un or en 100 m papallona i dos bronzes en 100 m esquena i 200 m estils En els Jocs Paralímpics d’Atenes 2004, conquerí un or en 100 m papallona i un bronze en 100 m esquena En els Jocs Paralímpics de Pequín 2008, aconseguí un or en 400 m lliure i en els de Londres 2012 fou finalista en 400 m lliure, 4 × 100 relleus lliure i estils i en 100 m papallona
Francesc Cortés Juncosa
Club Egara / Rafel Martín
Hoquei sobre herba
Porter d’hoquei sobre herba, conegut com Quico Cortés.
Format al Club Egara, amb el primer equip aconseguí tres Campionats de Catalunya 2001, 2002, 2009, dues Copes del Rei 2007, 2009 i tres Lligues 2001, 2016, 2019 Amb la selecció espanyola fou campió 2005 i subcampió 2007, 2019 d’Europa, medalla de bronze en un Campionat del Món 2006 i subcampió olímpic a Pequín 2008 També disputà el Campionat d’Europa del 2011 i aconseguí el diploma olímpic en els Jocs Olímpics de Londres 2012 i de Rio de Janeiro 2016
Pau Aubeso Córdoba
Altres esports de combat
Taekwondista.
Cinturó negre primer dan representant el Club Esportiu Taekwondo Fran Martín el Prat Es proclamà campió d’Espanya juvenil, jú-nior i per clubs 1993 També aconseguí el subcampionat d’Espanya absolut 1994 D’altra banda, guanyà tres Campionats de Catalunya júnior 1991, 1993, 1994 i fou subcampió de Catalunya sènior 1993 i per clubs 1996 També aconseguí la tercera posició de Catalunya en categoria sè-nior en dues ocasions 1994, 1997 El 1992 obtingué el títol de jutge de taekwondo
Marc Carrera Ortiz
Pesca esportiva
Pescador esportiu.
Especialitzat en la modalitat d’aigua dolça, competeix amb la Societat de Pescadors Esportius Roda de Ter Destacà en categories inferiors, i aconseguí l’argent 1993 i el bronze 1994 en els Campionats Mundials infantils L’any 1993 assolí la categoria d’esportista d’alta competició Com a sènior, en els Campionats d’Espanya de clubs aconseguí l’or en dues ocasions 2002, 2005, l’argent 2006 i el bronze 2007 Participà en els Campionats del Món de clubs 2001, 2003, 2006
Àfrica Blesa Bort
Gimnàstica
Gimnasta especialitzada en gimnàstica rítmica.
Resident a Barcelona des dels nou anys, s’inicià en gimnàstica artística En el Campionat d’Espanya absolut del 1975 fou subcampiona i aconseguí la medalla d’or en maces i en cinta, en el del 1976 aconseguí el tercer lloc en la general i guanyà l’or en cèrcol, la plata en cinta i corda i el bronze en pilota El 1977 guanyà el Campionat de Catalunya D’altra banda, participà al Campionat del Món 1975, 1977 Posteriorment fou entrenadora