OBRES

OBRES

Divulgació científica
Estadístiques

Gran enciclopèdia catalana

Oscar 2001-2010

Sumari de l’article

cinematografia cin
Premis Oscar atorgats per l’Academy of Motion Pictures, Arts and Sciences de Hollywood entre el 2001 i el 2010.

Llista de premiats

2001 (edició núm. 73)

Pel·lícula Gladiator de Ridley Scott

Director Steven Soderbergh per Traffic

Actor principal Russell Crowe per Gladiator

Actriu principal Julia Roberts per Erin Brockovich

2002 (edició núm. 74)

Pel·lícula A Beautiful Mind de Ron Howard

Director Ron Howard per A Beautiful Mind

Actor principal Denzel Washington per Training Day

Actriu principal Halle Berry per Monster's Ball

2003 (edició núm. 75)

Pel·lícula Chicago de Rob Marshall

Director Roman Polański per The Pianist

Actor principal Adrien Brody per The Pianist

Actriu principal Nicole Kidman per The Hours

2004 (edició núm. 76)

Pel·lícula The Lord of the Rings: The Return of the King de Peter Jackson

Director Peter Jackson per The Lord of the Rings: The Return of the King

Actor principal Sean Penn per Mystic River

Actriu principal Charlize Theron per Monster

2005 (edició núm. 77)

Pel·lícula Million Dolar Baby de Clint Eastwood

Director Clint Eastwood per Million Dolar Baby

Actor principal Jamie Foxx per Ray

Actriu principal Hilary Swank per Million Dolar Baby 

2006 (edició núm. 78)

Pel·lícula Crash de Paul Haggis

Director Ang Lee per Brokeback Mountain

Actor principal Phillip Seymour Hoffman per Capote

Actriu principal Reese Witherspoon per Walk the Line

2007 (edició núm. 79)

Pel·lícula The Departed de Martin Scorsese

Director Martin Scorsese per The Departed

Actor principal Forest Whitaker per The Last King of Scotland

Actriu principal Helen Mirren per The Queen

2008 (edició núm. 80)

Pel·lícula No Country for Old Men de Joel Coen i Ethan Coen

Director Joel i Ethan Coen per No Country for Old Men

Actor principal Daniel Day-Lewis per There will be Blood

Actriu principal Marion Cotillard per La Vie en Rose

Actor secundari Javier Bardem per No Country for Old Men

Actriu secundària Tilda Swinton per Michael Clayton

Pel·lícula en llengua no anglesa Die Fälscher de Stefan Ruzowitzky

Pel·lícula d’animació Ratatouille de Brad Bird i Jan Pinkava

Guió original Diablo Codi per Juno

Guió adaptat Joel i Ethan Coen per No Country for Old Men

Banda sonora Dario Marianelli per Atonement

Cançó original Falling Slowly de Glen Hansard i Marketa Irglova (Once)

Direcció artística Dante Ferretti i Francesca Lo Schiavo per Sweeney Todd. The Demon Barber of Fleet Street

Direcció de fotografia Robert Elswit per There will be Blood

Muntatge Christopher Rouse per The Bourne Ultimatum

Maquillatge Didier Lavergne i Jan Archibald per La Vie en Rose

So Scott Millan, David Parker i Kirk Francis per The Bourne Ultimatum

Vestuari Alexandra Byrne per Elizabeth: The Golden Age

Muntatge d’efectes sonors Karen Baker Landers i Per Hallberg per The Bourne Ultimatum

Efectes especials Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris i Trevor Wood per The Golden Compass

Curtmetratge Le Mozart des Pickpockets de Philippe Pollet-Villard

Curtmetratge d’animació Peter & the Wolf de Suzie Templeton i Hugh Welchman

Curtmetratge documental Freeheld de Cynthia Wade i Vanessa Roth

Llargmetratge documental Taxi to the Dark Side d’Alex Gibney i Eva Orner

Oscar honorífic Robert Boyle

2009 (edició núm. 81)

Pel·lícula Slumdog Millionaire de Danny Boyle

Director Danny Boyle per Slumdog Millionaire

Actor principal Sean Penn per Milk

Actriu principal Kate Winslet per The Reader

Actor secundari Heath Ledger per The Dark Knight

Actriu secundària Penélope Cruz per Vicky Cristina Barcelona

Pel·lícula en llengua no anglesa Departures de Yojiro Takita

Pel·lícula d’animació Wall-E d’Andrew Stanton

Guió original Dustin Lance Black per Milk

Guió adaptat Simon Beaufoy per Slumdog Millionaire

Banda sonora A.R. Rahman per Slumdog Millionaire

Cançó original Jai Ho d’A.R. Rahman i Sampooran Singh Gulzar (Slumdog Millionaire)

Direcció artística Donald Graham Burt i Victor J. Zolfo per The Curious Case of Benjamin Button

Direcció de fotografia Anthony Dod mantle per Slumdog Millionaire

Muntatge Chris Dickens per Slumdog Millionaire

Maquillatge Greg Cannom per The Curious Case of Benjamin Button

So Ian Tapp, Richard Pryke i Resul Pookutty per Slumdog Millionaire

Vestuari Michael O'Connor per The Duchess

Muntatge d’efectes sonors Richard King per The Dark Knight

Efectes especials Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton i Craig Barron per The Curious Case of Benjamin Button

Curtmetratge Spielzeugland (Toyland) de Jochen Alexander Freydank

Curtmetratge d’animació La Maison en Petits Cubes de Kunio Katō

Curtmetratge documental Smile Pinki de Megan Mylan

Llargmetratge documental Man on Wire de James Marsh i Simon Chinn

Oscar humanitari Jerry Lewis

2010 (edició núm. 82)

Pel·lícula The Hurt Locker de Kathryn Bigelow

Director Kathryn Bigelow per The Hurt Locker

Actor principal Jeff Bridges per Crazy Heart

Actriu principal Sandra Bullock per The Blind Side

Actor secundari Christoph Waltz per Inglourious Basterds

Actriu secundària Mo'Nique per Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

Pel·lícula en llengua no anglesa El Secreto de Sus Ojos de Juan José Campanella

Pel·lícula d’animació Up d’Pete Docter

Guió original Mark Boal per The Hurt Locker

Guió adaptat Geoffrey Fletcher per Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire

Banda sonora Michael Giacchino per Up

Cançó original The Weary Kind de Ryan Bingham i T.Bone Burnett (Crazy Heart)

Direcció artística Rick Carter i Robert Stromberg per Avatar

Direcció de fotografia Mauro Fiore per Avatar

Muntatge Bob Murawski i Chris Innis per The Hurt Locker

Maquillatge Barney Burman, Mindy Hall i Joel Harlow per Star Trek

So Paul N.J. Ottosson per The Hurt Locker

Vestuari Sandy Powell per The Young Victoria

Muntatge d’efectes sonors Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett per The Hurt Locker

Efectes especials Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham i Andrew R. Jones per Avatar

Curtmetratge The New Tenants de Joachim Back i Tivi Magnusson

Curtmetratge d’animació Logorama de Nicolas Schmerkin

Curtmetratge documental Music by Prudence de Roger Ross Williams i Elinor Burkett

Llargmetratge documental The Cove de Louie Psihoyos i Fisher Stevens

Data de revisió: 
2017-01-26

Llegir més...