i premi Nobel de medicina i fisiologia | enciclopèdia.cat

OBRES

OBRES

Divulgació científica
Estadístiques
Gran enciclopèdia catalana

premi Nobel de medicina i fisiologia

institucions de cultura inst cult
Premi instituït per Alfred B. Nobel en el seu testament i que hom concedeix, des del 1901, a figures destacades en el camp de la fisiologia i la medicina.

És concedit per l’Institut Karolinska d’Estocolm.

Relació de premis Nobel de medicina i fisiologia

  1. 1901 Emil Adolf von Behring (Alemanya)
  2. 1902 Ronald Ross (Gran Bretanya)
  3. 1903 Niels Ryberg Finsen (Dinamarca)
  4. 1904 Ivan Petrovic Pavlov (Rússia)
  5. 1905 Robert Koch (Alemanya)
  6. 1906 Camillo Golgi (Itàlia), Santiago Ramón y Cajal (Espanya)
  7. 1907 Alphonse Laveran (França)
  8. 1908 Paul Ehrlich (Alemanya), Ilja Iljic Mecnikov (França)
  9. 1909 Emil Theodor Kocher (Suïssa)
  10. 1910 Albrecht Kossel (Alemanya)
  11. 1911 Allvar Gullstrand (Suècia)
  12. 1912 Alexis Carrel (França)
  13. 1913 Charles Richet (França)
  14. 1914 Robert Bárány (Austràlia)
  15. 1915 No atorgat
  16. 1916 No atorgat
  17. 1917 No atorgat
  18. 1918 No atorgat
  19. 1919 Jules Bordet (Bèlgica)
  20. 1920 August Krogh (Dinamarca)
  21. 1921 No atorgat
  22. 1922 Archibald Vivian Hill (Gran Bretanya), Otto Fritz Meyerhof (Alemanya)
  23. 1923 Frederick Grant Banting (Canadà), John MacLeod (Canadà)
  24. 1924 Willem Einthoven (Països Baixos)
  25. 1925 No atorgat
  26. 1926 Johannes Fibiger (Dinamarca)
  27. 1927 Julius Wagner von Jauregg (Àustria)
  28. 1928 Charles Nicolle (França)
  29. 1929 Frederick Gowland Hopkins (Gran Bretanya), Christiann Eijkman (Països Baixos)
  30. 1930 Karl Landsteiner (Estats Units d’Amèrica)
  31. 1931 Otto Heinrich Warburg (Alemanya)
  32. 1932 Charles Scott Sherrington (Gran Bretanya), Edgar Douglas Adrian (Gran Bretanya)
  33. 1933 Thomas Hunt Morgan (Estats Units d’Amèrica)
  34. 1934 George Richards Minot (Estats Units d’Amèrica), William Parry Murphy (Estats Units d’Amèrica), George Hoyt Whipple (Estats Units d’Amèrica)
  35. 1935 Hans Spemann (Alemanya)
  36. 1936 Henry Hallet Dale (Gran Bretanya), Otto Loewi (Àustria)
  37. 1937 Albert Szent-Györgyi (Hongria)
  38. 1938 C.Heymans (Bèlgica)
  39. 1939 Gerhard Domagk (Alemanya)
  40. 1940 No convocat
  41. 1941 No convocat
  42. 1942 No convocat
  43. 1943 Edward Adelbert Doisy (Estats Units d’Amèrica), Henrik Dam (Dinamarca)
  44. 1944 Joseph Erlanger (Estats Units d’Amèrica), Herbert Spencer Gasser (Estats Units d’Amèrica)
  45. 1945 Alexander Fleming (Gran Bretanya), Ernst Boris Chain (Gran Bretanya), Howard Walter Florey (Gran Bretanya)
  46. 1946 Hermann Joseph Muller (Estats Units d’Amèrica)
  47. 1947 Carl Ferdinand Cori (Estats Units d’Amèrica), G.T.Cori, (Estats Units d’Amèrica), Bernardo Houssay (Argentina)
  48. 1948 Paul Hermann Müller (Suïssa)
  49. 1949 Walter Rudolf Hess (Suïssa), Antonio Caetano de Abreu Freire Egas Moniz (Portugal)
  50. 1950 P.S. Hench (Estats Units d’Amèrica), Edward Calvin Kendall (Estats Units d’Amèrica), Tadeusz Reichstein (Suïssa)
  51. 1951 Max Theiler (Estats Units d’Amèrica)
  52. 1952 Salman Abraham Waksman (Estats Units d’Amèrica)
  53. 1953 Fritz Albert Lipmann (Estats Units d’Amèrica), Hans Adolf Krebs (Gran Bretanya)
  54. 1954 Thomas Huckle Weller (Estats Units d’Amèrica), John Franklin Enders (Estats Units d’Amèrica), Frederick Chapman Robbins (Estats Units d’Amèrica)
  55. 1955 Axel Hugo Theorell (Suècia)
  56. 1956 Werner Forssmann (Alemanya), André Frédéric Cournand (Estats Units d’Amèrica), Dickinson W. Richards (Estats Units d’Amèrica)
  57. 1957 Daniel Bovet (Suïssa)
  58. 1958 George Wells Beadle (Estats Units d’Amèrica), Eeward Lawrie Tatum (Estats Units d’Amèrica), Joshua Lederberg (Estats Units d’Amèrica)
  59. 1959 Severo Ochoa (Estats Units d’Amèrica), Arthur Kornberg (Estats Units d’Amèrica)
  60. 1960 Frank Macfarlane Burnet (Àustria), Peter Brian Medawar (Gran Bretanya)
  61. 1961 György von Békésy (Estats Units d’Amèrica)
  62. 1962 Francis Compton Crick (Gran Bretanya), Maurice Hugh Frederick Wilkins (Gran Bretanya), James Dewey Watson (Estats Units d’Amèrica)
  63. 1963 Andrew Fielding Huxley (Gran Bretanya), Alan Lloyd Hodgkin (Gran Bretanya), John Carew Eccles (Austràlia)
  64. 1964 Konrad Bloch (Estats Units d’Amèrica), Feodor Lynen (República Federal Alemanya)
  65. 1965 François Jacob (França), André Lwoff (França), Jaques Monod (França)
  66. 1966 Francis Peyton Rous (Estats Units d’Amèrica), Charles Brenton Huggins (Estats Units d’Amèrica)
  67. 1967 Ragnar Arthur Granit (Suècia), Haldan Keffer Hartline (Estats Units d’Amèrica), George Wald (Estats Units d’Amèrica)
  68. 1968 Robert William Holley (Estats Units d’Amèrica), H.G.Khorana (Estats Units d’Amèrica), Marshall Warren Nirenberg (Estats Units d’Amèrica)
  69. 1969 Max Delbrück (Estats Units d’Amèrica), Alfred Day Hershey (Estats Units d’Amèrica), Salvador Edward Luria (Estats Units d’Amèrica)
  70. 1970 Bernhard Katz (Gran Bretanya), Ulf Svante von Euler (Suècia), Julius Axelrod (Estats Units d’Amèrica)
  71. 1971 Earl Wilbur Sutherland (Estats Units d’Amèrica)
  72. 1972 Gerald Maurice Edelman (Estats Units d’Amèrica), Rodney Robert Porter (Gran Bretanya)
  73. 1973 Karl von Frisch (Àustria), Konrad Lorenz (Àustria), Nikolaas Tinbergen (Països Baixos)
  74. 1974 Albert Claude (Bèlgica), Christian René de Duve (Gran Bretanya), George Emil Palade (Romania)
  75. 1975 David Baltimore (Estats Units d’Amèrica), Howard Martin Temin (Estats Units d’Amèrica), Renato Dulbecco (Itàlia)
  76. 1976 Baruch Samuel Blumberg (Estats Units d’Amèrica), Daniel Carleton Gajdusek (Estats Units d’Amèrica)
  77. 1977 Rosalyn Yalow (Estats Units d’Amèrica), R.Guillemin (Estats Units d’Amèrica), Andrew Victor Schally (Estats Units d’Amèrica)
  78. 1978 Werner Arber (Suïssa), Daniel Nathans (Estats Units d’Amèrica), Hamilton O. Smith (Estats Units d’Amèrica)
  79. 1979 Allan MacLeod Cormack (Gran Bretanya), G.Hounsfield (Gran Bretanya)
  80. 1980 George Davis Snell (Estats Units d’Amèrica), Jean Dausset (França), Baruj Benacerraf (Estats Units d’Amèrica)
  81. 1981 Roger Wolcott Sperry (Estats Units d’Amèrica), D.H.Hubel (Estats Units d’Amèrica), Torsten N.Wiesel (Suècia)
  82. 1982 Sune Karl Bergström (Suècia), Bengt Ingemar Samuelsson (Suècia), John Robert Vane (Gran Bretanya)
  83. 1983 Barbara McClintock (Estats Units d’Amèrica)
  84. 1984 Niels Kaj Jerne (Gra n Bretanya), César Milstein (Gran Bretanya), Georges J.F.Köhler (República Federal Alemanya)
  85. 1985 Michael F. Brown (Estats Units d’Amèrica), Joseph L. Goldstein (Estats Units d’Amèrica)
  86. 1986 S.Cohen (Estats Units d’Amèrica), Rita Levi-Montalcini (Estats Units d’Amèrica)
  87. 1987 Susumu Tonegawa (Japó)
  88. 1988 James Whyte Black (Gran Bretanya), Getride Belle Elion (Estats Units d’Amèrica), George Herbert Hitchings (Estats Units d’Amèrica)
  89. 1989 John Michael Bishop (Estats Units d’Amèrica), Harold Eliot Varmus (Estats Units d’Amèrica)
  90. 1990 Joseph E. Murray (Estats Units d’Amèrica), E. Donnall Thomas (Estats Units d’Amèrica)
  91. 1991 Erwin Neher (Alemanya), Bert Sakmann (Alemanya)
  92. 1992 Edmund Henri Fischer (Estats Units d’Amèrica), Edwin G. Krebs (Estats Units d’Amèrica)
  93. 1993 Richard J. Roberts (Gran Bretanya), Phillip Sharp (Estats Units d’Amèrica)
  94. 1994 A.Gilman (Estats Units d’Amèrica), Martin Rodbell (Estats Units d’Amèrica)
  95. 1995 Edward Lewis (Estats Units d’Amèrica), Eric F. Wieschaus (Estats Units d’Amèrica), Christiane Nüsslein-Volhard (Alemanya)
  96. 1996 Peter C. Doherty (Austràlia), Rolf M. Zinkernagel (Suïssa)
  97. 1997 Stanley B. Prusiner (Estats Units d’Amèrica)
  98. 1998 Robert F. Furchgott (Estats Units d’Amèrica), Louis J. Ignarro (Estats Units d’Amèrica), Ferid Murad (Estats Units d’Amèrica)
  99. 1999 Günter Blobel (Alemanya)
  100. 2000 Arvid Carlsson (Suècia), Paul Greengard (Estats Units d’Amèrica), Eric Kandel (Estats Units d’Amèrica)
  101. 2001 Leland H. Hartwell (Estats Units d’Amèrica), Timothy R. Hunt (Gran Bretanya), Paul M. Nurse (Gran Bretanya)
  102. 2002 Sydney Brenner (Gran Bretanya), H. Robert Horvitz (Estats Units d’Amèrica), John E.Sulston (Gran Bretanya)
  103. 2003 Paul C. Lauterbur (Estats Units d’Amèrica), Peter Mansfield (Gran Bretanya)
  104. 2004 Linda B. Buck (Estats Units d’Amèrica), Richard Axel (Estats Units d’Amèrica)
  105. 2005 John Robin Warren (Austràlia), Barry J. Marshall (Austràlia)
  106. 2006 Andrew Z. Fire (Estats Units d’Amèrica), Craig Cameron Mello (Estats Units d’Amèrica)
  107. 2007 Mario R. Capecchi (Estats Units d’Amèrica), Oliver Smithies (Gran Bretanya), Matin J. Evans (Gran Bretanya)
  108. 2008 Harald zur Hausen (Alemanya), Luc Montagnier (França), Françoise Barré-Sinoussi (França)
  109. 2009 Elizabeth H. Blackburn (Austràlia), Carol W. Greider (Estats Units d’Amèrica), Jack W.Szostak (Estats Units d’Amèrica)
  110. 2010 Robert Geoffrey Edwards (Gran Bretanya) 
  111. 2011 Bruce A. Beutler (Estats Units d’Amèrica), Jules A. Hoffmann (França) i Ralph Marvin Steinman (Canadà)
  112. 2012 John B. Gurdon (Gran Bretanya), Shinya Yamanaka (Japó)
  113. 2013 James E. Rothman (Estats Units d'Amèrica), Randy W. Schekman (Estats Units d'Amèrica), Thomas C. Südhol (Alemanya)
  114. 2014 May-Britt Moser (Noruega), Edvard I. Moser (Noruega), John O'Keefe (Estats Units d'Amèrica)
  115. 2015 William C. Campbell (Irlanda), Satoshi Ōmura (Japó), Youyou Tu (Xina)
  116. 2016 Yoshinori Ohsumi (Japó)
  117. 2017 Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash, Michael W. Young (Estats Units d’Amèrica)
  118. 2018 Tasuku Honjo (Japó), James P. Allison (Estats Units d’Amèrica)
Data de revisió: 
2018-10-05
Llegir més...