i premi Nobel de física | enciclopèdia.cat

OBRES

OBRES

Divulgació científica
Estadístiques
Gran enciclopèdia catalana

premi Nobel de física

institucions de cultura inst cult
Premi instituït per Alfred B. Nobel en el seu testament i que hom concedeix, des del 1901, a figures destacades en el camp de la física.

Relació de premis Nobel de física

  1. 1901 Wilhelm Conrad Röntgen (Alemanya)
  2. 1902 Hendrik Antoon Lorentz (Països Baixos), Pieter Zeeman (Països Baixos)
  3. 1903 Antoine-Henri Becquerel (França), Pierre Curie (França), Marie Curie (França)
  4. 1904 John William Strutt Rayleigh (Gran Bretanya)
  5. 1905 Philipp Lenard (Alemanya)
  6. 1906 Joseph John Thomson (Gran Bretanya)
  7. 1907 Albert Abraham Michelson (Estats Units d’Amèrica)
  8. 1908 Gabreil Lippmann (França)
  9. 1909 Karl Ferdinand Braun (Alemanya), Guglielmo Marconi (Itàlia)
  10. 1910 Johannes Diderik van der Waals (Països Baixos)
  11. 1911 Wihelm Wien (Alemanya)
  12. 1912 Nils Gustav Dalén (Suècia)
  13. 1913 H. Kammerlingh-Onnes (Països Baixos)
  14. 1914 Max von Laue (Alemanya)
  15. 1915 William Henry Bragg (Gran Bretanya), William Lawrence Bragg (Gran Bretanya)
  16. 1916 No atorgat
  17. 1917 Charles Glover Barkla (Gran Bretanya)
  18. 1918 Max Planck (Alemanya)
  19. 1919 Johannes Stark (Alemanya)
  20. 1920 Ch.E.Guillaume (Suïssa)
  21. 1921 Albert Einstein (Alemanya)
  22. 1922 Niels Henrik David Bohr (Dinamarca)
  23. 1923 Robert Andrews Millikan (Estats Units d’Amèrica)
  24. 1924 Karl Manne Georg Siegbahn (Suècia)
  25. 1925 James Franck (Alemanya), Gustav Hertz (Alemanya)
  26. 1926 Jean Baptiste Perrin (França)
  27. 1927 Arthur Holly Compton (Estats Units d’Amèrica), Charles Thomson Rees Wilson (Gran Bretanya)
  28. 1928 Owen Williams Richardson (Gran Bretanya)
  29. 1929 Louis-Victor de Broglie (França)
  30. 1930 Chandrasekhara Venkata Raman (Índia)
  31. 1931 No atorgat
  32. 1932 Werner Heisenberg (Alemanya)
  33. 1933 Paul Adrien Maurice Dirac (Gran Bretanya), Erwin Schrödinger (Gran Bretanya)
  34. 1934 No atorgat
  35. 1935 James Chadwick (Gran Bretanya)
  36. 1936 Carl David Anderson (Estats Units d’Amèrica), Viktor Franz Hess (Àustria)
  37. 1937 Clinton Joseph Davisson (Estats Units d’Amèrica), George Paget Thomson (Gran Bretanya)
  38. 1938 1931Enrico Fermi (Itàlia)
  39. 1939 Ernest Orlando Lawrence (Estats Units d’Amèrica)
  40. 1940 No convocat
  41. 1941 No convocat
  42. 1942 No convocat
  43. 1943 Otto Stern (Estats Units d’Amèrica)
  44. 1944 Isodor Isaac Rabi (Estats Units d’Amèrica)
  45. 1945 Wolfgang Pauli (Àustria)
  46. 1946 Percy Williams Bridgman (Estats Units d’Amèrica)
  47. 1947 Edward Victor Appleton (Gran Bretanya)
  48. 1948 Patrick Maynard Stuart Blackett (Gran Bretanya)
  49. 1949 Hideki Yukawa (Japó)
  50. 1950 Cecil Frank Powell (Gran Bretanya)
  51. 1951 John Douglas Cockcroff (Gran Bretanya), Ernest Thomas Sinton Walton (Irlanda)
  52. 1952 Felix Bloch (Estats Units d’Amèrica), Edward Mills Purcell (Estats Units d’Amèrica)
  53. 1953 Frederik Zernike (Països Baixos)
  54. 1954 Max Born (Gran Bretanya), Walter Wilhme Bothe (República Democràtica Alemanya)
  55. 1955 Wills Eugene Lamb (Estats Units d’Amèrica), Polykarp Kusch (Estats Units d’Amèrica)
  56. 1956 William Bradford Shockley (Estats Units d’Amèrica), John Bardeen (Estats Units d’Amèrica), Walter Houser Brattain (Estats Units d’Amèrica)
  57. 1957 Chen Ning Yang (Xina), Tsung Dao Lee (Xina)
  58. 1958 Pavel Aleksejevic Cerenkov (URSS), Ilja Mikhajlovic Frank (URSS), Igor E.Tamm (URSS)
  59. 1959 Owen Chamberlain (Estats Units d’Amèrica), Emilio Segrè (Estats Units d’Amèrica)
  60. 1960 Donald Arthur Glaser (Estats Units d’Amèrica)
  61. 1961 Robert Hofstadter (Estats Units d’Amèrica), Rudolf Mössbauer (República Federal Alemanya)
  62. 1962 Lev Davidovic Landau (URSS)
  63. 1963 Eugene Paul Wigner (Estats Units d’Amèrica), Maria Goeppert-Mayer (Estats Units d’Amèrica), Johannes Hans Daniel Jensen (República Federal Alemanya)
  64. 1964 Charles Hard Townes (Estats Units d’Amèrica), Nikolaj Gennadijevic Basov (URSS), Aleksandr Mihajloviic Prokhorov (URSS)
  65. 1965 Juian Seymour Schwinger (Estats Units d’Amèrica), Richard Phillips Feynman (Estats Units d’Amèrica), Sin-itiro Tomonaga (Japó)
  66. 1966 Alfred Kastler (França)
  67. 1967 Hans Albrecht Bethe (Estats Units d’Amèrica)
  68. 1968 Luis Walter Álvarez (Estats Units d’Amèrica)
  69. 1969 Murray Gell-Mann (Estats Units d’Amèrica)
  70. 1970 Hannes Olof Gösta Alfven (Suècia), Louis-Eugène-Félix Néel (França)
  71. 1971 Dennis Gabor (Gran Bretanya)
  72. 1972 John Bardeen (Estats Units d’Amèrica), Leon N.Cooper (Estats Units d’Amèrica), John Robert Schrieffer (Estats Units d’Amèrica)
  73. 1973 Brian David Josephson (Gran Bretanya), Ivar Giaever (Estats Units d’Amèrica), Léo Esaki (Estats Units d’Amèrica)
  74. 1974 Martin Ryle (Gran Bretanya), Anthony Hewish (Gran Bretanya)
  75. 1975 Benjamin Mottelson (Dinamarca), James Rainwater (Estats Units d’Amèrica), Aage Bohr (Dinamarca)
  76. 1976 Burton Richter (Estats Units d’Amèrica), Samuel Chao Ting (Estats Units d’Amèrica)
  77. 1977 John Habsbrouck Van Vleck (Estats Units d’Amèrica), Nevill Francis Mott (Gran Bretanya), Philip W. Anderson (Estats Units d’Amèrica)
  78. 1978 P'otr Leonidovic Kapica (URSS), Arno Allan Penzias (Estats Units d’Amèrica), Robert Woodrow Wilson (Estats Units d’Amèrica)
  79. 1979 Sheldon Lee Glashow (Estats Units d’Amèrica), Steven Weinberg (Estats Units d’Amèrica), Abu Ahmad Muhammad Salam (Pakistan)
  80. 1980 James Watson Cronin (Estats Units d’Amèrica), Val Logsdon Fitch (Estats Units d’Amèrica)
  81. 1981 Nicolaas Bloembergen (Estats Units d’Amèrica), Arthur Leonard Schawlow (Estats Units d’Amèrica), Kai M. Siegbahn (Suècia)
  82. 1982 Kenneth G.Wilson (Estats Units d’Amèrica)
  83. 1983 Subrahmanyan Chandrasekhar (Estats Units d’Amèrica), William Alfred Fowler (Estats Units d’Amèrica)
  84. 1984 Carlo Rubbia (Itàlia), Simon van der Meer (Països Baixos)
  85. 1985 Klaus von Klitzing (República Federal Alemanya)
  86. 1986 Ernst Ruska (República Federal Alemanya), Gerd Binnig (República Federal Alemanya), Heinrich Rohrer (Suïssa)
  87. 1987 Johannes Georg Bednorz (República Federal Alemanya), Karl Alexander Müller (Suïssa)
  88. 1988 Leon Lederman (Estats Units d’Amèrica), Melvin Schwartz (Estats Units d’Amèrica), Jack Steinberger (Estats Units d’Amèrica)
  89. 1989 Norman Foster Ramsey (Estats Units d’Amèrica), Hans Georg Dehmelt (República Federal Alemanya), Wolfgang Paul (República Federal Alemanya)
  90. 1990 Jerome Isaac Friedman (Estats Units d’Amèrica), Henry Way Kendall (Estats Units d’Amèrica), Richard Edward Taylor (Canadà)
  91. 1991 Pierre-Guilles de Gennes (França)
  92. 1992 G.Charpak (França)
  93. 1993 Joseph H.Taylor (Estats Units d’Amèrica), Russell Hulse (Estats Units d’Amèrica)
  94. 1994 Bertram N. Brockhouse (Canadà), Cliford Glenwood Shull (Estats Units d’Amèrica)
  95. 1995 Martin Perl (Estats Units d’Amèrica), Frederick Reines (Estats Units d’Amèrica)
  96. 1996 David M. Lee (Estats Units d’Amèrica), Douglas D. Osheroff (Estats Units d’Amèrica), Robert C. Richardson (Estats Units d’Amèrica)
  97. 1997 Steven Chu (Estats Units d’Amèrica), William Daniel Phillips (Estats Units d’Amèrica), Claude Cohen-Tannoudji (França)
  98. 1998 Robert B. Laughlin (Estats Units d’Amèrica), Horst L. Störmer (Estats Units d’Amèrica), Daniel C. Tsui (Estats Units d’Amèrica)
  99. 1999 Gerardus`t Hooft (Països Baixos), Martinus J.G.Veltman (Països Baixos)
  100. 2000 Zores Ivanovic Alferov (Rússia), Jack Saint Clair Kilby (Estats Units d’Amèrica), Herbert Kroemer (Alemanya)
  101. 2001 Eric A.Cornell (Estats Units d’Amèrica), Wolfgang Ketterle (Alemanya), Carl E.Wieman (Estats Units d’Amèrica)
  102. 2002 Raymond Davis Jr. (Estats Units d’Amèrica), Masatoshi Koshiba (Japó), Riccardo Giacconi (Estats Units d’Amèrica)
  103. 2003 Alexei Abrikosov (Estats Units d’Amèrica), Vitalij L. Ginzburg (Rússia), Anthony Legget (Gran Bretanya)
  104. 2004 David J. Gross (Estats Units d’Amèrica), David H. Politzer (Estats Units d’Amèrica), Frank Wilczek (Estats Units d’Amèrica)
  105. 2005 Roy J. Glauber (Estats Units d’Amèrica), Theodor W. Hänsch (Alemanya), John L. Hall (Estats Units d’Amèrica)
  106. 2006 John C. Mather (Estats Units d’Amèrica), George F. Smoot (Estats Units d’Amèrica)
  107. 2007 Albert Fert (França), Peter Grünberg (Alemanya)
  108. 2008 Yoichiro Nambu (Estats Units d’Amèrica), Makoto Kobayashi (Japó), Toshiside Makawa (Japó)
  109. 2009 Charles K. Kao (Estats Units d’Amèrica), Willard S. Boyle (Canadá), George. E. Smith (Estats Units d’Amèrica)
  110. 2010 Andre Geim (Països Baixos), Konstantin Sergejevič Novoselov (Rússia)
  111. 2011 Saul Perlmutter (Estats Units d'Amèrica), Brian P. Schmid (Austràlia/Estats Units d'Amèrica), Adam G. Riess (Estats Units d'Amèrica)
  112. 2012 Serge Haroche (França), David Wineland (Estats Units d'Amèrica)
  113. 2013 Peter Higgs (Gran Bretanya), François Englert (Bèlgica)
  114. 2014 Isamu Akasaki(Japó)Hiroshi Amano(Japó), Shuji Nakamura (Estats Units d'Amèrica)
  115. 2015 Takaaki Kajita (Japó), Arthur B. McDonald (Canadà)
  116. 2016 David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz (Gran Bretanya)
  117. 2017 Barry C. Barish, Kip S. Thorne, Rainer Weis (Estats Units d’Amèrica)
  118. 2018 Gérard Mourou (França), Donna Strickland (Canadà)
Data de revisió: 
2018-10-05
Llegir més...